info@summersoc.eu +302810211111

Program

Home
  ›  
Program
You are here:

Program

The Symposium and Summer School on Service-Oriented Computing program of lectures is typically categorized into four thematic sessions: Foundations of SOC, Computing in the Clouds, People in Services, and Emerging Topics. When finalized, you will be able to hover your mouse pointer over the table to see brief descriptions of the lectures. Scrolling down on this page there will be a detailed version of the program.

Friday, June 22
10:00-15:00
Pre-Sessions – Session Chair: Frank Leymann
10:00-12:00
Steering Committee Meeting
12:00-13:00
Lunch Break
13:00-14:00
Program Committee Meeting
14:00-15:00
Organizing SummerSoC 2019
Saturday, June 23
10:00-12:00
Prepare SoC GradSchool Rehearsal
12:00-14:00
Lunch Break
14:00-16:00
New Projects
Sunday, June 24
11:00-18:00
Doctoral Programme Session – Session Chair: Frank Leymann
11:00-11:30
"Formal Methods for Blockchains",
Mike Simon (SEC, U of Stuttgart)
11:30-12:00
"BPM and Blockchain",
Ghareeb Falazi (IAAS, U of Stuttgart)
12:00-13:30
Lunch
13:30-18:00
Doctoral Programme – Session Chair: Frank Leymann
13:30-14:00
"Efficient and Scalable Database Indexing for Big Data Workloads",
Christian Riegger (Reutlingen University)
14:00-14:30
"Blackbox Optimization for Big Data Analytics",
Manuel Fritz (IPVS AS, U of Stuttgart)
14:30-15:00
"Parallel & Distributed Online Data Integration",
Leonardo Gazzarri (IPVS DE, U of Stuttgart)
15:00-15:30
"Smart Interoperability for the Internet of Things",
Sebastian Kotstein (Reutlingen University)
15:30-16:00
Coffee Break
16:00-16:30
"Design Trade-offs in High Performance Cloud Computing",
Stefan Kehrer (Department of Business Informatics, Reutlingen University)
16:30-17:00
"Towards an Evolvability-Focused Development Method for Service-based Systems Using Metrics, Patterns, and Scenarios",
Justus Bogner (Department of Business Informatics, Reutlingen University)
17:00-17:30
"Process Models in Software Development",
Jürgen Krauß (Reutlingen University)
17:30-18:00
"Distributed Access Control for the Internet of Things",
Tobias Straub (Furtwangen University)
Monday, June 25
09:00-09:30
Welcome & Logistics
09:30-12:30
Monday Morning Session – Session Chair: Frank Leymann
09:30-10:30
10:30-11:00
Coffee break
11:00-12:00
"Mathematics, Physics, & Basics of Quantum Computing",
Frank Leymann (IAAS, U of Stuttgart)
[Presentation] [Video]
12:00-12:30
"Quantum Computing: Applications at Daimler",
Wilfried Reimann (Daimler)
[Presentation] [Video]
12:30-15:00
Lunch & Networking
15:00-17:00
Monday Afternoon Session – Session Chair: Marco Aiello
15:00-15:30
15:30-16:30
16:30-17:00
Coffee break
16:55-18:30
Christos Nikolaou Award Session – Session Chair: Frank Leymann

Christos Nikolaou PhD Award is sponsored by StartTech Ventures
17:00-18:30
"Modelling, analysing and reusing composite cloud applications",
Jacopo Soldani (University of Pisa)
[Presentation] [Video]
18:30-20:00
Welcome drink at Knossos Royal KAFENEIO
Tuesday, June 26
09:30-12:00
Tuesday Morning Session – Session Chair: Kostas Magoutis
09:30-10:30
10:30-11:00
Coffee break
11:00-12:00
"Challenges for data intensive services by recent hardware developments",
Christoph Freytag (DBIS, HU Berlin)
[Presentation] [Video]
12:00-14:45
Lunch & Networking
14:45-18:30
Tuesday Afternoon Session – Session Chair: Marina Bitsaki
14:45-14:55
14:55-15:45
"Real-Time Data Mgmt for Big Data",
Norbert Ritter (VSIS, U of Hamburg)
[Presentation] [Video]
15:45-16:30
Symposium
15:45-16:00
"Quality-Driven Early Stopping for Explorative Cluster Analysis for Big Data",
Manuel Fritz
[Presentation] [Video]
16:00-16:15
"Modeling and Execution of Blockchain-aware Business Processes",
Ghareeb Falazi
[Presentation] [Video]
16:15-16:30
"Mimicking FogDirector Application Management",
Stefano Forti
[Presentation] [Video]
16:30-17:00
Coffee break
17:00-18:00
"Adaptivity in distributed NoSQL data stores",
Kostas Magoutis (ICS-FORTH), (U of Ioannina)
[Presentation]
18:00-18:30
"Unicorn: A Novel Framework for Multi-cloud Services",
Manos Papoutsakis (ICS-FORTH)
[Presentation] [Video]
Wednesday, June 27
09:30-13:00
Wednesday Morning Session – Session Chair: Bernhard Mitschang
09:30-10:30
"Fundamentals of SoC",
Wolfgang Reisig (HU Berlin)
[Presentation] [Video]
10:30-11:00
Coffee break
11:00-12:00
"IBM Serverless & OpenWhisk",
Andreas Nauerz (IBM)
[Presentation]
12:00-13:00
"Ballerina - A new language for the networked world",
Sanjiva Weerawarana (WSO2)
[Video]
13:00-15:00
Lunch & Networking
15:00-18:30
Wednesday Afternoon Session – Session Chair: Wolfgang Reisig
15:00-16:30
Symposium
15:00-15:15
"An Approach to Automatically Detect Problems in Restructured Deployment Models based on Formalizing Architecture and Design Patterns",
Karoline Saatkamp
[Presentation] [Video]
15:15-15:30
"Troubleshooting Serverless Functions: A Combined Monitoring and Debugging Approach",
Johannes Manner
[Presentation] [Video]
15:30-15:45
"Using Architectural Modifiability Tactics to Examine Evolution Qualities of Service- and Microservice-Based Systems",
Justus Bogner
[Presentation] [Video]
15:45-16:00
"TOSCA Intent Models: Goal-Modelling for Infrastructure-as-Code",
Damian Andrew Tamburri
[Presentation] [Video]
16:00-16:15
"On the Algebraic Properties of Concrete Solution Aggregation",
Michael Falkenthal
[Presentation] [Video]
16:15-16:30
"Migrating Parallel Applications to the Cloud",
Stefan Kehrer
[Presentation] [Video]
16:25-16:30
ICSOC Young Researcher Award Ceremony
16:30-18:30
Poster session
Thursday, June 28
09:30-12:00
Thursday Morning Session – Session Chair: Melanie Herschel
09:30-10:00
"(Big) Data Integration Challenges, Technologies and Solutions",
Willem-Jan van Heuvel (Tilburg U)
[Video]
10:00-10:30
"Data4Water – Smart Data-driven eServices in Water Management",
Adrian Paschke (Free University of Berlin)
[Presentation] [Video]
10:30-11:00
Coffee break
11:00-12:00
"The Web was done by amateurs - A Reflection on one of the largest collective systems ever engineered",
Marco Aiello (IAAS, U of Stuttgart)
[Presentation] [Video]
12:00-14:30
Lunch & Networking
14:30-16:30
Thursday Early Afternoon Session – Session Chair: Norbert Ritter
14:30-15:30
15:30-16:30
"Coordination and Applications",
Eva Kühn (SBCG, TU Vienna)
[Video]
16:30-17:00
Coffee break
17:00-18:30
Thursday Late Afternoon Session – Session Chair: Wolfgang Reisig
17:00-17:30
17:30-18:00
"SustainLife",
Brigitte Mathiak, Kalman Kepes, Claes Neuefeind
[Presentation] [Video]
18:00-18:30
"Longterm Archiving of Data & Software",
Sybille Hermann (Library, U of Stuttgart)
[Presentation] [Video]
Friday, June 29
09:00-12:30
Friday Morning Session – Session Chair: Holger Schwarz
09:00-09:30
"PARADISE: IoT improves Privacy for Competitive Athletes",
Anja Linnemann (Fraunhofer Fit)
[Presentation] [Video]
09:30-10:00
"AI in Practice",
Jakka Sairamesh (CapsicoHealth Inc.)
10:00-10:30
"Applying IoT in an Industrial Contex",
Harald Schöning (Software AG)
[Presentation] [Video]
10:30-11:00
Coffee break
11:00-12:00
"DevOps and Continuous Architecting with TOSCA",
Damian Tamburri (S2, VU Amsterdam)
[Presentation] [Video]
12:00-12:30
"Microservices orchestration with BPM",
Marigianna Skouradaki (NovaTec)
[Presentation] [Video]
13:00-20:00
Excursion to Rethymno

The excursion will include visit to the archaeological museum of Eleftherna and to the city of Rethymno.
Copyright © 2005 - 2018, © Transformation Services Laboratory
Powered and Supported by OpenIT , Αποστολή SMS , FIVET , IVF , GPS TRACKING